Jak si pořídit čivavu

 

Jestli si chcete pořídit čivavu, je to běh na delší trať. Asi prvním kriteriem je zda psíka s PP, či bez PP. Průkaz původu vaší čivavičky neznamená žádnou povinnost vystavovat, ale je to doklad, že čivava je čistokrevná a pochází z kontrolovaného chovu. Bonitací a do chovu teoreticky neprojde čivava, která je nemocná, bezzubá či příliš těžká, tahá za sebou nožičku. Díky průkazu původu máte jistotu, že máte doma opravdu štěně čivavy, ze kterého vyroste čivava a ne kříženeček čivavy a jezevčíka, či jorkšírka. V každé CHS se čas od času vyskytne štěně, které je levnější, protože má třeba nekorektní skus, nesestouplá varlátka, je větší či hodně malé velikosti. Toto štěně dostane PP, ale je vhodné především na mazlíka. A to může být i řešení pro toho, kdo určitě nechce vystavovat, ale pes s PP se mu zdá příliš drahý. Chce to jen a jen trpělivost při shánění nového člena rodiny. Nezapomínejte na to, že PP dostávají všechna štěnata z vrhu, nezáleží na tom, jakou mají vadu či nedostatky.
Doporučuji prostudovat si o tomto plemeni dostupnou literaturu, velice vhodné je jít se podívat na zmiňované výstavu psů, seznámit se s nějakým přístupným majitelem vystavující se čivavy (nemusíte se bát, jsou mezi nimi velice příjemní lidé zapálení pro své pejsky, mj. dovolujeme se mezi "ty ochotné" také počítat) ) a ptát se, ptát se.  Prohlédněte si pejsky, kteří se Vám pozdávají a zjistěte si, z které chovatelské stanice jsou. Když si nejste jistí, zavolejte i poradci chovu čivav, tito lidé mají přehled o nově narozených štěnětech, jejich rodičích a prostředí ve kterém vyrůstají. Rádi poradí, doporučí. Vždy je lepší  mít informací o chovatelích více než vybírat náhodně. Pravda, my si téměř náhodně vybrali a měli jsme veliké štěstí, čivavák je zdravý a perfektní povahy, byl už jako štěně bez jakýchkoliv problémů. Nemusí ale tomu tak být vždy.

Bohužel, i mezi chovateli s PP jsou lidé, kteří mají hodně vrhů za rok a jejich jediným zájmem je chovem psů si výrazně přivydělat. Poctivý a seriózní chovatel Vám vždy poskytne maximum informací, pozve Vás k sobě domů, ukáže Vám všechny své psíky a prostředí, kde štěňata vyrůstají. Kupní smlouva se zárukami je samozřejmostí. Solidní chovatel Vám vysvětlí rozdíl mezi štěnětem na mazlíčka a výstavním jedincem, rozhodně nikdy netvrdí, že netypoví jedinci jsou na výstavy a chov v pořádku. Dobrý chovatel zná svoje linie, ví přesně, jaké které štěně je a dle toho vybírá majitele. Rozhodně mu není jedno kam štěně půjde a je v kontaktu se svými odchovy a jejich majiteli, vždy ochoten pomoci radou či svými znalostmi. U štěněte nemusí časem vyjít vše, pes je živý tvor, ale chovatel se vždy snaží najít takové řešení, které vyhovuje oběma stranám, své odpovědnosti za odchovaná štěňata se nezříká. Mějte vždy na paměti, že čivava s vámi bude dalších 10-16 let a proto je hledání vhodného chovatele vždy velice důležité. A poslední - štěně Vás musí oslovit samotné, musíte vědět, že to je to pravé pro Vás po setkání s ním.

 

S laskavým svolením p. L. Veverkové, CHS Vida Perra