Historie čivavy  a zvláštní příběhy týkající se Čivavy!


Historie Čivavy


Čivavy byly poprvé registrovány Americkým Kennel Klubem v roce 1904 poté co byly objeveny v mexickém regionu Chihuahua, hraničícím se státy Texas a Nové Mexiko.  Od této oblasti byl také odvozen název plemene Chihuahua - česky čivava.
Jak už se mnohokrát v historii stalo, jsou trochu odlišné verze o původu plemene čivava. Podle některých známých skutečností  pocházejí ze psů Toltéků -Techichi, kteří žili nedaleko Mexico City.
Toltéky porazili Aztékové a chovali tyto psy jako posvátné ikony vyšších tříd a dali jim náboženský význam. Dnešní čivavy jsou však menší, než byli Techichi, kteří byli také němí.

Tento pes byl křížen s orientálním bezsrtým psem, po kterém moderní čivava získala více ze svého vzhledu (je menší a má hladkou srst)  s hlasovými prostředky,  které předčí její velikost. Kde se příběhy liší je, jak se toto bezsrsté plemeno dostalo do této části světa. Některé říkají že tito nejbližší čivaví předchůdci přišli přes Beringovu úžinu.

Jiní tvrdí, že si je přivezli španělští osadníci, kteří založili obchodní cesty s Čínou. Na podporu této teorie se uvádí, že Čína má dobře zdokumentované postupy zmenšování zvířat i rostlin. V historickém dopise, který byl napsán slavným Krištofem Kolumbem se říká, že  našel malého němého psa na ostrově Kuba, což přispívá k dohadům o původu čivavy.

Jsou různé formy podpory pro obě teorie původu čivavy, pohybující se od DNA, ke kreslené starověké kresbě. Historie čivavy může zůstat poněkud záhadná, zejména proto,  kde byli poprvé objeveni psi jako plemeno v roce 1884 a přijato do AKC po dvaceti letech. V Anglii bylo plemeno registrováno až o dvacet let později.
I když minulost čivavy je v některých částech stále záhadná, nikdo nemůže popřít, že tento malý pes s úžasnou povahou  má mnoho obdivovatelů. Malé čivavy se zapsaly do historie v minulosti a pokračují tak i dnes na filmovém plátně, v televizi, v reklamě a v domácnostech po celém světě.
Kari Eriksson je milovník psů již mnoho let. V poslední době se zajímá hlavně o čivavu, a stará se o tyto stránky: https://www.teacupchihuahuasdirectory.com, kde můžete najít články, odkazy a užitečné rady.

 

Zvláštní příběhy týkající se čivavy

 

Potkani byly prodáni jako čivavy. Před lety, se příběh objevil v jednom z bulvárních plátků supermarketu a  prohlašoval , že jednomu páru, který navštívil Mexiko byl prodán kříženec potkan X pes, který vypadal jako čivava. To vedlo k často opakovanému a stejně nesmyslnému příběh o manželském páru, který byl na dovolené v Mexiku a přinesl domů potkana, kterého koupil jako čivavu.

Když se podíváte na dospělou čivavu, která váží méně než dvě libry, je těžké si představit, že je to vlastně pes! To je důvod, proč tolik lidí věřilo pověsti, že čivavy byly nějaký divný mix hlodavce a psa. Pověst začala u lidí, kteří cestovali podél mexické hranice s Texasem a Arizonou před více než sto padesáti lety, kteří si všimli tohoto plemene.

Je opravdu nemožné, že čivaví oči upadly z její hlavy - "Hmyzí oči" vypadají jako některé čivaví nepochybně to vedlo k tomuto mýtu. Moderní věda ukázala, že je to nemožné.

Nejbláznivější věc, u všech pohádkových příběhů, které obklopují plemeno čivava je to, že některé z nich mohou být ve skutečnosti pravda. Čivava je nejmenší psí plemeno na světě, s nejdelším životem. Čivavy jsou psi, kteří dávají přednost společnosti lidí před ostatními psy. Budou vychovávat koťata a pomohou lidem, kteří trpí různými neduhy.

Čivava porodila koťata - Čivavy mají tendenci vycházet  neobvykle dobře s kočkami. Je známo že čivavy se postaraly o osamocené nebo opuštěné koťata. Nicméně mohu říci s velkou jistotou, že žádná čivava neporodila vrh koťat.


Prastará, dokonale zachovalá ČIVAVA byla objevena v pyramidě v Jižní Americe - Další šílený příběh z  bulvárních plátků. Ten se objevil v roce 1970 v bulvárním článku, a tvrdil, že tělo psa bylo stále poživatelné, z těla se mohly získat vzorky krve a zvířecí oči měly takovou barvu, jakou ještě nikdo nikdy u zvířat neviděl. (??).

Zapáchající dech - Čivavy mají stejně zapáchající dech, který není lepší nebo horší než u  nějakého jiného psího plemene. Tato pověst začala proto, že mnoho majitelů čivav krmilo své psy rybími zbytky. Kapitáni, důstojníci, a jiní, kteří pracovali na palubě lodí v Kalifornii v druhé polovině devatenáctého století zjistili, že čivavy jsou úžasnými společníky. Nejen, že tito psi bijí na poplach, pokud se někdo přiblížil k jejich osobnímu majetku, ale byli dost malí na to, aby byli vítáni na palubě plavidla jakékoliv velikosti. Kapitáni je vyhledávali, protože čivavy měly talent na vyhánění krys z malých prostor, do kterých se ostatní psi nemohli dostat. Když přišly čivaví štěňata a byly prodány novým majitelům, bylo jim řečeno, že psi mají rádi zbytky ryb.

Vzhledem k tomu, že jsou tak malé  a zdají se být tak odlišné od jiných plemen, jsou stále živé staré příběhy o těchto malých zvířatech. Některé z nich jsou pravdivé, jiné jsou jen mýty, které šíří neinformovaní lidé.

Čivavy, pochází z Číny nebo Egypta – Jsou nějaké důkazy, že čivavy možná existovaly v Africe a Asii, předtím, než se objevily v Americe, ale nikdo nemůže  nezvratně říci, že pocházejí z některého z těchto míst. Nyní zjišťujeme, že námořníci možná navštívili americké břehy dlouho před Kolumbem nebo dokonce Vikingy. To může vypovídat o přítomnosti čivav v jiných částech světa. Nikdo skutečně nezná, přesný původ čivavy.

Čivavy pocházejí z vesmíru – Některé domorodé kmeny ze Severní a Jižní Ameriky tradují, že jejich předkové mohou pocházet z hvězd. Někteří vědci se domnívají, že je to nesprávný výklad víry domorodců, že jejich předkové pocházejí z vyšší duchovní existence. Ať tak či onak vědci, kteří se zajímají o původ čivavy uvedli, že nebyli schopni zjistit, jak, kdy a kde plemeno vzniklo. Zájem o duchy, Atlantis, vesmírné bytosti poprvé začal být populární koncem 19. století, kdy mnoho lidí přijalo myšlenku, že čivava musela být přivezena na Zemi návštěvníky z jiného světa. Netřeba říkat, že to pravděpodobně není pravda, lépe pochází to od stejných lidí, kteří věří, že kukuřice je cizí vynález  nevhodný k lidské spotřebě.

 

Čivavy mohou léčit těžká zranění nebo snížit bolest - První osadníci, kteří přišli do jihozápadních Spojených států si všimli, že Mexičané a někteří domorodci si přivázali čivavy na části těla, které se zdálo, že potřebují léčení nebo na bolestivá místa. Tato praxe vedla k teorii, že psi jsou kouzelní a mohou vyléčit některé fyzické problémy. Ve skutečnosti, čivavy byly známé tím, že ležely blízko nebo na částech těla, kde člověk cítil bolest, kde byla infekce nebo zde byly jiné zdravotní problémy. Teplota jejich velmi malých těl trochu pomohla  zmírnit bolest. Lízání infekcí nebo otevřené rány může pomoci vyčistit mikroorganismy nebo infikované tkáně. Je zajímavé, že někteří psi, se zdá, mají schopnost diagnostikovat rakovinu nebo jiné zdravotní problémy v různých částech lidského těla.
 

Časné romány z Divokého Západu a pohádkové knihy vysvětlují malou velikost Čivavy tím, že prohlašují, že zvířata byla vytvořena pomocí tajného procesu použitého medicinmenem nebo pohanskými kněžími v Mexiku nebo Jižní Americe. Proces, jak bylo řečeno, zahrnoval křížení malých psů s hlodavci. Avšak, laciné romány nebyly jediná místa, kde byly šířeny pověsti o čivavách.

Čivava může pomoci vyléčit nebo snížit těžké problémy astmatu a alergií – Většina lidí s astmatem nebo těžkými alergickými problémy nemohou chovat domácí zvířata. S čivovou, jak se zdá to tak není. Ačkoli není znám žádný důkaz podporující myšlenku, že čivava může léčit nemoci, mnoho majitelů čivavy, kteří trpí s astmatem nebo těžkou alergií tvrdí, že psi jim pomáhají. Naposledy před třiceti lety, by lidé žijící na jihozápadě USA chtěli získat čivavu pro dítě nebo člena rodiny s astmatem nebo alergickými problémy. Tito psi by měli ležet v blízkosti úst nemocného a začali být také nemocní, ale zároveň by se nemocná osoba měla cítit lépe. Myšlenkou bylo, že problém byl převeden z nemocného člověka na psa. I když to samozřejmě není pravda, je fakt, že astmatikům a alergikům, zdá se, se udělá lépe s dlouhosrstou nebo krátkosrstou čivovou.

Časné popisy psů misionáři a dobyvately cestujícími po celé Jižní Americe uvedly, že byly použity v ceremoniích uctívání, nebo dokonce snědeni věrnými stoupenci aztéckého náboženství. Tyto popisy byly často přehnané, aby Aztékové vypadali jako úplní pohané před křesťany, a tím se odůvodňovalo jejich obrácení a dobytí. Pokud byly čivavy použity při aztéckých náboženských ceremoniích, není žádný důkaz, že byly snědeny. Mnoho z nich bylo nalezeno pohřbených s lidmi, je tedy možné, že byly zabity, aby se připojily ke svým pánům ve smrti.

Rodák z New Yorku nyní žije v Arizoně, Bill Knell , https://www.billknell.com

 

Další zajímavosti, vyvrácení dohadů o původu čivavy

 

Mohl být fenek předek čivavy?

  

Příběhy o původu psího plemene, jsou často jako příběhy o stvoření v náboženství. Jsou plné špatných informací, chabých spekulací, a je obtížné najít důkazy, o tom, že jsou pravdivé nebo opravdu špatné povídačky. Plemeno čivava má podobný pochybný příběh. Toto plemeno pravděpodobně vzniklo v Mexiku, jako jedno z posvátných zvířat Toltéků. Je to údajně pes domorodých Američanů,  stejně jako Medvědí kanadský pes Taltan (Tahltan Bear Dog byl vytrvalý, nebojácný a houževnatý pes, lehce přizpůsobivý k různým poměrům života psa. Minulý čas je namístě, jelikož od roku 1951 nebyl zaznamenán jediný.) A před kolubijské domorodé národy byly hlavně chovateli psů, chovali všechny druhy bezsrstých psů, psů, kteří měli vlnu a různé druhy psů, které mohly být sněděny nebo použity jako tažná zvířata. Aztékové měly malé psy nazývané Techichi, ale analýza DNA čivavy naznačuje že je původem ze starého světa, snad odvozena z některých evropských plemen a možná i toy terrierů s jablkovou hlavou. Ale původní příběh nebyl vyvrácen, protože analýza DNA se zabývá jen mitochondriální DNA, která se dědí pouze přes matku, takže otcové čivavy by mohli být Techichi.

 
Nicméně, ze všech bizarních teorií které jsem četl o původu psího plemene, tato alternativní teorie vítězí. Zdá se, že autor si myslí, že čivava dosáhla své malé velikosti křížením.  Charles Darvin podporoval teorii, že psi byly odvozeny smíšením  lišky, vlka, kojota, šakala a dinga. Ve dvacátém století, Konrad Lorenz v knize "Život se psem není pod psa"  postuloval, že psi byli směsí vlka a zlatého šakala. Toto křížení vedla k velké genetické rozmanitosti a novým tvarům a formám,  které byly vyzvednuty z hybridní polévky. Nicméně, tato teorie byla pozměněna. Psi pocházejí z východoasijské populace vlků, a vlk je jejich primární a možná jediným předkem.

Nyní, problém s touto teorií původu čivavy je, že autor argumentuje některými věcmi, které se neshodují s tím, co již víme ze světových dějin o vývoji všech těchto psích plemen.

Za prvé, pouze naháči, kteří kdy byli a existují, jsou amerického původu. Dokonce i Čínský naháč má americký původ, pocházející z chovatelské stanice, kde byl Xoloitzcuinli (mexický naháč) křížen s rozmanitými společenskými psy. Čína s nimi nemá nic společného. Věc, že celé psí plemeno přišlo z Číny do Nového světa není podepřeno důkazy.  Nicméně, je možné, že psi, čivavy byly zkříženi s naháči, aby byli menší. Xolo je opravdu původní; Americké plemeno, i když  má asi evropské psy ve svém mitochondriální DNA sekvenci.

Nejhorší část teorie je, že čivava pochází z fenka, který byl zastarale zařazen do rodu Fennecus, který se nyní změnil na Vulpes (lišku), stejný rod jako liška obecná. Lišky žijící na Starém kontinentu a v Severní Americe se nemohou křížit se psy, vlky, kojoty, šakaly, a psy dingo. Je to prostě další rod, který se vyvinul odlišně od psů do té míry, že se nemohou křížit. Vyšlechtit psa z fenka prostě není možné. Žádná z lišek se nemůže křížit se psem. Ostatní lišky, které se nemohou křížit se psy, jsou polární lišky, které se však mohou křížit s liškou obecnou, z toho však jsou neplodní kříženci, a šedé lišky (žijící na území Severní Ameriky, Střední Ameriky, a ve Venezuele a Kolumbii, které mohou vylézt  na stromy).

Nicméně v jižní Americe žijí zajímavé psovité šelmy, a o těchto divokých psech se vede diskuze, která způsobuje velké množství zmatku. Evropané nazývají menší druhy psovitých šelem Jižní Ameriky lišky. Avšak tyto lišky jsou mnohem bližší příbuzní psům, vlkům, kojotům, psům dingo a šakalům. Marion Schwrz v Historii psů v rané Americe popisuje lesní lišku nebo také lišku, která se živí kraby (Cerdocyon tis), která může být křížena s domácími psy. Tento druh je blíže příbuzný psům, než liškám, a někteří domorodci je chovali jako domácí zvířata, která mohli křížit se psy. Opět, je to anekdota, ale dává to větší smysl, že toto zvíře mohlo být kříženo se psem nežli fenek.

 

 

Tato jihoamerická „liška“ (Cerdocyon tis) se může křížit s domácími psy:

 

Z článku:

December 5, 2008 by retrieverman

  

 

Soubor:Nemui kitune.jpg

Fenek, Vulpes zerda, Fennecus zerda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Fenek, též fenek berberský (Vulpes zerda) je nejmenší liška na světě, malá pouštní šelma, která má vzhledem k velikosti těla největší uši ze všech psovitých.

Původ jména

Slovo fenek pochází z arabského fanak, což znamená liška.

Popis
  • hmotnost: 0,8-1,5 kg
  • délka těla: 35-41 cm
  • délka ocasu: 18-30 cm
  • výška v kohoutku: 18-22 cm

Fenek je nejmenší psovitou šelmou. Je menší než kočka domácí, samice váží průměrně 0,8 kg, lišáci jsou o něco větší. Je to štíhlá šelmička s velmi dlouhým huňatým ocasem, který tvoří skoro 60% jejich délky, a dlouhýma, ale silnýma nohama. Nápadné jsou obrovské ušní boltce, které mohou být dlouhé až 15 cm. Společně s velkou bubínkovou výdutí (lat. bulla tympanica) zodpovídají za velmi jemný sluch, u&a mp;sca ron;ní boltce také slouží jako tepelný výměník a pomáhají tak fenkovi ochladit se.

Dalším důležitým smyslem je zrak, fenci vidí velmi dobře i v šeru. Zuby, zvláště špičáky a trháky, jsou malé. Srst je hustá a hedvábně jemná, zlatoplavá, na končetinách, břiše a obličeji bílá. Špička ocasu je černá. Také chlupy vyrůstající nad ocasní žlázou („fialkou“) jsou tmavě hnědé až černé. Tlapky jsou chráněné hustou srstí před rozpáleným pískem. Oči, hmatové vousy, čenich a prstní polštářky jsou tmavě zbarvené.

Rozšíření

 Areál fenků leží v pouštních oblastech severní Afriky, Sinajského a Arabského poloostrova. Vyskytuje se v Maroku, Tunisku, Libyi, Alžírsku, Egyptě i Saúdské Arábii a také v Mali, Mauretánii, Čadu, Nigeru a Súdánu až do 15 - 35° severní šířky.

Stanoviště

Fenek je zvíře dokonale přizpůsobené životu na Sahaře. Preferují písčitou poušť, kde obývají stabilní písečné duny. Zároveň potřebují stanoviště, kde rostou trávy nebo keře, jako je Aristida spp., Panicum turgidum, chvojník Ephedra alata nebo Zygophyllum spp., vyhledávají také oblasti, kde rostou stromy (kaparovník, akácie, datlové palmy). Vegetace jim poskytuje úkryt, materiál na vystýlání nor a v případě nutnosti slouží také jako potrava a zdroj vody.

Biologie
Fenek

Fenek je aktivní převážně v noci, přes den se schovává před pouštním žárem v hlubokých norách vyhrabaných pod kameny a kořeny rostlin. Nory mívají několik vchodů a jedinou noru může obývat množství fenků, výsledkem je pak složité bludiště podzemních chodeb. Doupata jsou vystlána listy, trávou, peřím a srstí.

Žijí v rodinných skupinách složených z jednoho nebo několika dospělých párů, jejich letošních mláďat a možná i některých starších potomků. Občas může v jediné noře žít i víc takových rodin. Jediná rodina se může skládat i z 10 jedinců, fenkové jsou tudíž velmi společenská zvířata a odpovídá tomu i množství různých zvuků, které slouží ke komunikaci s ostatními členy skupiny. Zřejmě i ocasní žláza slouží nějakým způsobem k posílení sociálních pout ve skupině. Teritorium je označováno trusem a močí. V jediném teritoriu je vybudováno více nor, mezi kterými se skupina fenků pohybuje v závislosti na nabídce potravy v okolí konkrétní nory.

Fenci jsou velmi aktivní, hraví a neuvěřitelně pohybliví - dospělý fenek dokáže z místa vyskočit 70 cm do výšky a přes jeden metr do délky, což činí téměř čtyřnásobek jejich délky[1]. Cítí-li se ohroženi, zahrabou se tak rychle, že doslova „zmizí v písku“.

Na lov se vydávají v noci a přestože žijí ve skupinách, potravu shánějí sami. Jsou to všežraví oportunisté a využívají jakýkoliv možný zdroj potravy. Výborně vidí a jejich citlivý sluch jim umožňuje slyšet kořist z velké dálky.

Jejich kořistí se stávají ještěři (paještěrka, gekon, scink apod.), ptáci a jejich vejce, sarančata, brouci, štíři, < a href="https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavouci">pavouci i jiní bezobratlí a také hlodavci, jako je tarbík egyptský a pískomilové. Pojídají kořínky, hlízy a cibule rostlin a také datle. Fenkové zpravidla nežijí v blízkosti zdrojů povrchové vody a veškerou potřebu této tekutiny kryjí pojídáním rostlin a ulovených živočichů.

Potravu si, podobně jako liška obecná, schovávají na horší časy a polohu všech svých skrýší si velmi dobře pamatují.

Období páření přichází v lednu nebo v únoru, kdy samice přichází do říje. Během této doby jsou lišáci agresivní a odhánějí ostatní samce. Březost trvá 50 až 53 dní, poté samice ve vystlaném doupěti vrhá 2-4 altriciální, slepá mláďata. Matka se o ně první dva týdny nepřetržitě stará, zatímco samec rodině přináší potravu. Při obraně mlá ď at jsou fenkové velmi agresivní.

Po dvou týdnech otvírají oči a po dalších dvou si již začínají hrát uvnitř nory. Ven se odvažují až v pěti týdnech věku. Odstavena jsou až ve 3 měsících a na rodičích jsou dále závislá do doby, než se naučí lovit a dorostou plné velikosti. Pohlavně dospívají v 6-9 měsících a v zajetí se mohou dožít až 12 let.

Jejich nepřáteli jsou pravděpodobně šakali, hyeny, zdivočelí psi nebo výři.

Fenci jako domácí mazlíčci

Fenek je považován za jediný druh lišky, který se dá chovat v domácnosti jako „domácí zvíře“. V zemích na západ od Česka se občas chová jako exotický mazlíček. Mohou žít volně v bytě, zvyknou si na člověka a údajně se naučí i na kočičí záchod.