Fyziologie psa

NORMÁLNÍ FYZIOLOGIE

Jaké jsou normální fyziologické parametry? CO JE NORMÁLNÍ? Normální teplota, puls, dech Pokud víte, co je u vašeho psa normální, jako normální teplota, puls a počet dechů za minutu, můžete sami lépe posoudit, kdy váš pejsek potřebuje lékařskou pomoc. Zde jsou některá čísla:

 

TĚLESNÁ TEPLOTA
Normální tělesná teplota měřená u psů v konečníku je v rozmezí od 37,5°C do 39,0°C. Pokud má váš pejsek teplotu nižší než 36,5°C nebo vyšší než 39,8°C kontaktujte veterináře okamžitě.

 

REKTÁLNÍ TEPLOTA
 

Někteří psi s měřením teploty nemají problém, jiní to opravdu nemají rádi. U takových je lepší, pokud máte po ruce člověka, který vám může pomoct. Postup je následující: používáte - li rtuťový teploměr, nezapomeňte jej před měřením setřepat. Namočte ho do jakéhokoliv lubrikačního gelu.
Poproste vašeho pomocníka, aby přidržel psa ve stoje a pevně mu držel hlavu a přední část těla v objetí.
Zvedněte psovi ocas opatrně zaveďte teploměr do konečníku , podle velikosti psa zhruba 1 - 2,5 cm. Teplotu odečítejte u rtuťového teploměru po zhruba 2 minutách, u digitálních po zvukovém signálu.
Vyjměte teploměr a odečtěte teplotu.


 

TEPLOTA V UCHU
 

Normální teplota v uchu psa je mezi 37,8 a 39,4°C.Ušní teploměr pracuje tak, že posuzuje infračervené teplotní vlny vyzařované z okolí ušního bubínku. Ušní bubínek je považován za velmi dobrý indikátor tělesné teploty, neboť přímo reaguje na teplotu krve v mozku. Je důležité umístit teploměr dostatečně hluboko do horizontální části zevního zvukovodu, aby měřená teplota byla skutečná. Pokud se teprve učíte s ušním teploměrem zacházet, vždy nejdříve měřte ušní i rektální teplotu a výsledky porovnejte. Měly by být téměř stejné, pokud postupujete při měření správně.
 

Pokud má váš pes teplotu nižší než 36,5°C nebo vyšší než39,7°C,okamžitě kontaktujte vašeho veterináře, nebo místní pohotovost. Vysoká teplota může být známkou přehřátí nebo počínajícího infekčního onemocnění. Velmi nízká teplota může být stejně závažná - může být známkou šoku.

 


BARVA SLIZNIC
Nejčastěji posuzujeme barvu dásní a spojivky. Tato barva je perfektním identifikátorem prokrvení a okysličení tkání. Normální barva sliznic je růžová. Pokud má váš pes pigmentované dásně, odtáhněte mírně dolní víčko a můžete posoudit barvu spojivky. Jestliže barva kterou uvidíte, je bledá, bílá, namodralá nebo nažloutlá, neotálejte s návštěvou veterináře.


CRT - doba kapilárního návratu
Je to doba, za kterou se vrátí krev vytlačená z malinkých cévek zpět do svého řečiště a pomáhá nám posuzovat správnost prokrvení tkání. Provádí se velmi jednoduše. Ukazováčkem mírně zatlačte na dásně a uvolněte. Oblast pod prstem by měla zbělet a během 1 - 2 sekund získat zpět svou růžovou barvu. Pokud je CRT menší než 1 vteřina nebo delší než 3 vteřiny, kontaktujte veterináře. Pokud si tento test chcete nacvičit, zatlačte na svůj nehet. Růžová kůže pod ním zbělá a pak zase rychle nabude svou barvu.


PULS
Tlukot srdce vašeho psa můžete cítit na levé straně hrudníku v oblasti, kde se loket dotýká hrudníku. Pokud chcete spočítat jeho tep, měl by být pes v klidu. Položte na uvedené místo ruku, počítejte údery za 15 sekund a vynásobte 4. Počítejte s tím, že rychlost tepu se na rozdíl od člověka mění v závislosti na nádechu a výdechu a tato nepravidelnost není nic, co by vyžadovalo odbornou péči. Pokud se vám nedaří posoudit tep na srdci, můžete to zkusit na stehenní tepně. Tu nasaháte na vnitřní straně stehna, blízko třísel. Položte na ni aspoň 2 prsty a počítejte puls. Normální počet tepů za minutu u psa závisí na velikosti psa:
Malá plemena a štěňata 120 až 160 úderů za minutu
Psi nad 15kg 60 až 120 úderů za minutu. Čím větší je pes, tím pomalejší je jeho puls.


DECHOVÁ FREKVENCE
Počítání dechů za minutu a posouzení způsobu dýchání může být velmi důležité při akutních stavech. Proto zjistěte, jakou dechovou frekvenci má váš pes za normálních okolností. Nejlepší je dech posuzovat pokud váš pes spí. Nikdy nepočítejte dechy v době kdy je mu teplo, nebo hodně běhá.
Normální dechové frekvence:
10 až 30 dechů za minutu. Pokud se pes dýcháním právě chladí , může mít klidně i 200 dechů za minutu.
Posouzení způsobu dýchání je také důležité. Při normálním dýchání se při nádechu hrudník roztáhne a při výdechu se zase vrátí do původní polohy. Vydechování by nemělo vyžadovat žádnou námahu. Pokud si všimnete, že váš pes při výdechu používá břišní svaly, vydává hlasité zvuky, lapá po dechu, dýchá povrchově, nebo h odýchání bolí, kontaktujte veterináře. Nejste - li si jisti, jestli váš pes vůbec dýchá, dejte mu před nos kousek vaty. Pokud se vata hýbe, pes dýchá. Můžete také použít zrcátko. Dejte jej psovi před čenich a když se na něm sráží pára, pes dýchá

 

ŘÍJE

Obvykle 2x za rok, délka asi 21 dni

 

OBDOBÍ VHODNÉ KE KRYTÍ

9 - 13 den říje

 

DÉLKA GRAVIDITY

58 - 63 dní


S laskavým svolením Veterinární kliniky NISA, Liberec