Štěně

Jak se připravit na štěně

Dřív než si nového pejska přinesete domů, měli byste si pořídit pár základních věcí, které učiní jeho příchod snadnějším. Nyní je tedy ten správný čas prozkoumat vaše okolí a najít ten nejlepší obchod s chovatelskými potřebami.
Je pár rozdílů v tom , co pořídit pokud si pořizujete štěně nebo dospělého psa, ale většina věcí je stejná.

  • Přepravku. Bude se vám hodit na cestování, návštěvy veterinárního lékaře.
  • Misky na vodu a krmivo. Nejlepší jsou kovové. Nerozbíjejí se jako skleněné nebo keramické a nedají se okusovat jako plastové. Také se dají ze všech nejlépe čistit.
  • Pelíšek. Pro většinu psů je nejlepší plastový pelech s vypratelným vnitřním polštářem. Pro začátek není špatný nápad dát do něj pejskovi vaše staré tričko nebo svetr, aby měl aspoň kousek z vás stále na blízku.
  • Měkký obojek, nebo postroj a identifikační známku. Zvažte také určitě čipování vašeho pejska u vašeho veterinárního lékaře, pokud už nebylo provedeno v útulku.
  • Vodítka. Nejlepší jsou 2. Jedno kratší - cca 1,5m, na procházky v rušnějších oblastech. Jedno delší - cca 6m je vhodnější na tréninky poslušnosti ve volnější přírodě.
  • Bezpečné hračky. Nabídněte mu tolik, aby to odtáhlo jeho pozornost od žvýkání vašich bot a jiných zakázaných věcí. Nakupujte jako pro děti, kontrolujte bezpečnost, kvalitu. Ujistěte se že žádné menší části jako knoflíky, malé balónky, odlomené části nemohou ucpat dýchací trubici vašeho štěněte.
  • Hřebeny a kartáče na vyčesávání. Nejlépe vám s výběrem toho správného poradí veterinář nebo chovatel. Čím dříve s pravidelným česáním začnete, tím lépe si na něj vaše štěně zvykne.

 

V neposlední řadě nesmíte zapomenout na vhodné kvalitní krmivo. Zeptejte se chovatele, na co je štěně zvyklé a při první návštěvě vašeho veterinárního lékaře si nechte poradit co je pro něj v této fázi jeho života nejvhodnější. Pokud chcete krmivo změnit, nedělejte to nikdy najednou, ale vždy postupně aspoň v průběhu 3-5 dnů, předejdete tím různým trávícím potížím.


 

JAK VYTVOŘIT BEZPEČNÝ DOMOV
 

Štěňata jsou obdivuhodná a zábavná, hravá a plná energie, dokud zničehonic neupadnou do hlubokého spánku. Ale může s nimi být stejně problémů jako s batoletem. Dostanou se všude a mají neuvěřitelnou schopnost odhalit veškeré nebezpečné a potencionálně škodlivé věci. Pokud si pořizujete nové štěně, přesvědčete se nejdřív, že váš domov je na jeho příchod připraven.

 

NEBEZPEČÍ DOMÁCNOSTI

Nábytek. Některé druhy nábytku mohou být pro štěně nebezpečné. Například skládací židle mohou v nečekané chvíli uvěznit zvědavého pejska, který právě leze dovnitř. Houpací křesla se zase mohou zhoupnout štěňátku přímo na tlapce či ocásku a tak pokud si plánujete chvilku odpočinku v houpacím křesle, nejprve se ujistěte, že vaše štěně není poblíž.
Kluzké podlahy.

Pokud se štěně teprve učí chodit, je často nemotorné a nejisté na svých nožkách. Hladké podlahy, jako linoleum nebo dlažba, mohou způsobit řadu pádů a kotrmelců, proto nikdy nepodporujte štěně v tom, aby na těchto kluzkých podlahách běhalo a pokud možno, přikryjte je dočasně kobercem. Schody. Mohou představovat další nebezpečí pro vaše štěně. Nejen že na nich mohou uklouznout a skutálet se, ale schody také vedou do dalších částí domu, kam už nedohlédne vaše bedlivé oko. Aby se štěně nedostalo ke schodům, použijte dětské zábrany.

Elektrické kabely.

Štěňátka milují okusování čehokoliv, elektrické kabely nevyjímaje. Udělejte vše pro to, aby se právě ke kabelům nedostaly - mohlo by dojít k velmi vážnému, i smrtelnému, poranění. Nejlepší je použít obaly z tvrdého plastu - k dostání v každých potřebách pro kutily. Malé předměty.Nejen elektrické kabely, ale i malé věci mohou pří žvýkání představovat nebezpečí. Spolknuté mince, špendlíky, jehly ,gumičky, sponky na papír, hřebíky, šroubky, nitě ( i dentální) , náušnice, zvonečky, balónky ponechané někde „jen tak bez dozoru" mohou uvíznout v zažívacím traktu vašeho štěněte. Proto je raději ponechávejte vždy bezpečně mimo jeho dosah.

Dětské hračky a oblečení.

Také oblíbená věc na žužlání a rozhodně ne vhodná. Pokojíček vašich dětí by proto neměl být štěňátku bez dozoru nikdy přístupný. A oblečení, včetně kapesníků a ponožek, by vždy mělo zůstat ve skříních, šuplících nebo uzavíratelných koších na prádlo. Koupelny.Tato oblast domů má svá vlastní rizika. Koupelnové odpadkové koše jsou obrovským lákadlem, i když to, co si zde vyberou, nevypadá nejlákavěji.Nezapomínejte, v tomto ohledu štěňata nejsou vybíravá. Proto raději odpadkový koš vynášejte častěji.Špinavé prádlo by se nemělo povalovat po zemi a ručníky by měly být raději z dosahu.Pamatujte na léky, mějte je vždy bezpečně uložené. A záchodové prkýnko je lepší nechávat zavřené, pokud používáte wc deodoranty. (Ostatně, nechte je zavřené raději vždy, nebo se vám líbí představa vašeho štěňátka pijícího ze záchodu? Okna. Zabraňte vašemu psovi v náhodném vypadnutí a nebo útěku z okna.Pokud pejsek není pod kontrolou, nechte vždy okno zabezpečené.

VENKOVNÍ NEBEZPEČÍ

Velký zlý svět. Nikdy nenechte vaše štěně venku bez dozoru. Útěk ze zahrady, jedovaté rostliny, nebo jen pocit"být sám na velké zahradě" mohou být nebezpečné. Zkontrolujte včas plot, zda v něm nejsou žádné díry, odstraňte nebo oploťte všechny nebezpečné rostliny a buďte se svým štěňátkem venku, dokud nepochopí kde jsou jeho hranice. Bazén nebo jezírko. Vaše zvědavé štěňátko může při hře snadno spadnout do vody a pokud bude bez dozoru, nemusí se dostat včas ven. Je bezpečnější, pokud je bazén oplocen a štěně k němu může jen pod dozorem. Garáže a kůlny. Až příliš mnoho nebezpečných věcí se může skrývat v garáži nebo kůlně. Háčky na ryby, vlasce, chemikálie, nemrznoucí směsi (které psi milují - jsou sladké). Tato místa nechte vždy zamčená, ať se vaše štěňátko nedostane do vážných potíží.

POTENCIONÁLNÍ JEDY
Rostliny. Mnoho běžných domácích i zahradních rostlin může být jedovatých. Od konvalinek, přes dyfnbachie až k rododendronům. Jejich pozření může vést k žaludečním potížím, křečím, popřípadě k úhynu. Chemikálie. Čistící prostředky, hnojiva, přípravky proti mšicím apod., by měly být vždy ve skříni a to v takové, kterou vaše štěně nedokáže otevřít. Popelníky. Cigarety a i cigaretový popel obsahují nikotin a jsou zvědavým štěňatům nebezpečné, pokud je pozřou. Všechny tabákové výrobky mějte bezpečně uložené a nedopalky s popelem nenechávejte v oblastech štěněti lehce dostupných. Nemrznoucí směsi. Všechny jsou jedovaté, i ty vyrobené z propylenglykolu, pokud ho váš pes sežere dostatek. Pokud se vám tedy někde nemrznoucí směs rozlije, vždy ji řádně vytřete. Léky. Všechny léky, ať už ty na předpis nebo bez něj jsou pro vašeho pejska vábivé a velmi jedovaté! Proto by měly vždy a všechny uloženy mimo dosah a pokud nějaká tableta upadne na zem, nikdy vašeho psa nenechte si s ní hrát, ale okamžitě ji vyhoďte. 

Žádná domácnost není nikdy 100% bezpečná, ale všechna rizika se snažte snížit na minimum. Buďte vytrvalí. Klekněte si na všechny 4 a rozhlédněte se kolem z úrovně vašeho štěňátka. Uvidíte svět tak jak ho vidí on a to vám jistě pomůže ve vytvoření bezpečnějšího domova.

 

Péče o štěně

Když si novopečení majitelé vyzvedávají své7-8 týdenní štěňátko, většinou září pýchou a láskou. Udělají všechno možné, jen aby se čerstvý rodinný přírůstek cítil ve svém novém domově co nejlépe a aby mu co nejlépe pomohli přizpůsobit se veliké změně v jeho životě. Majitelé jsou často „přesyceni" informacemi o krmení, vakcinaci i odčervování, ale brzy vyvstane řada dalších otázek a najít na ně odpověď není vždy snadné.

Mezi nejčastější dotazy patří:

  • Štěně v noci naříká. Má zůstat samo, nebo si ho máme vzít k sobě?
  • Cvičitelé doporučují pejska odmalička zvykat na psí kolektiv, ale veterinář radí nechat ho doma, dokud neproběhnou veškeré vakcinace. Co je lepší?
  • Jak štěně odnaučit loužičkám?
  • Jak zvládnout chůzi na vodítku a zabránit okousávání věcí, hravému kousání do rukou a nohou?
  • Názory se různí, ale tento článek se bude snažit poskytnout vám rady, podle nichž budete moct provést rozumné a lidské rozhodnutí. Výchova štěněte není jednoduchá a mnoho lidí neví, jak dát psovi správně najevo, to co chtějí, aniž by předčasně zaseli semínka budoucí katastrofy. Ta by znamenala nezvladatelného psa.

 

OSOBNÍ POUTO: ROZMAZLOVAT NEBO NE


Na tento problém existují 2 diametrálně odlišné názory. Jeden je špatný, druhý správný. Ten špatný názor říká, že čím méně pozornosti věnujeme štěněti pokud naříká, tím dříve se naučí nezávislosti.
Ve skutečnosti právě opak je pravdou. Čím více pozornosti věnujete štěněti v jeho mladém věku, tím méně závislým bude později ve svém životě. Takže když kňučí v autě při cestě domů, vezměte si ho na klín (samozřejmě pokud neřídíte) a pokud naříká několik prvních nocí doma, věnujte se mu jak jen to jde. To samozřejmě neznamená, že ho máte celou noc hladit anebo krmit . Pro všechny zúčastněné bude nejjednodušší, pokud prvních pár nocí stráví s vámi v ložnici. Tím má štěňátko společnost a ví, že není samo. Takovéto milé chování pomůže navázat zdravý pevný vztah mezi majitelem a zvířetem a zároveň upevňuje sebevědomí štěněte. Samostatnost štěňátka se dostaví časem, jakmile překoná ztrátu matky a sourozenců.

SOCIALIZACE - úvod do společenského života štěněte

Nejcitlivější období z tohoto hlediska nastává mezi 3. a 12. týdnem života. Je opravdu důležité v tomto období seznamovat štěně s co nejrůznějšími lidmi oblečenými do nejrůznějších typů oblečení (dlouhé kabáty, klobouky hole...). Pokud si štěňátko zvykne na různé cizí lidi, nebude je v budoucnu považovat za hrozbu. Seznamte ho i s jinými zvířaty - obzvláště psy, takže ani je nebude v budoucnu váš pes považovat za nepřátele. Tato zvířata - a hlavně psi, musí být zdraví a očkovaní. Pokud se vám podaří tato setkání organizovat na zahradě ať už vaší nebo vašich známých, uposlechnete tím i dobrou radu vašeho veterináře vyhýbat se místům s vysokou koncentrací cizích psů do té doby, než proběhne poslední očkování.

 

JAK KRMIT ŠTĚNĚ
 

Vaše stěně potřebuje dobré krmivo. A potřebuje ho dostatek.V tomto stádiu svého života potřebuje vyvážené krmivo k výživě svých rostoucích kostí, zubů a svalů, k udržení krásného kožíšku, a pro správný vývoj veškerých orgánů. Potřebuje také dostatek energie, aby zvládl náročné celodenní hraní.


PO ODSTAVU.
Pokud je vaše štěňátko čerstvě odstavené, potřebuje zhruba 2x tolik energie než dospělý pes. Jak stárne, tato energetická spotřeba se snižuje. Jakmile dosáhne 40% své „dospělé váhy" , bude potřebovat asi 1,6x víc energie než dospělý pes a při 80% to bude jen 1,2x víc. Toto jsou samozřejmě pouze hrubé odhady, které se mohou pro každé plemeno mírně lišit.


KRMENÍ ŠTĚŇAT
Než začne být odstavováno ( zhruba kolem 5. týdne věku), může začít s pevnou stravou 3 a víckrát denně. Nejlepší je začít s granulemi pro štěňata zalitými vodou a rozmíchanými na kaši. Od věku 7 týdnů je vhodné vody v granulích ubírat a přejít na granule suché. Kolem 3. měsíce pak stačí počet denních dávek omezit na 2.


KRMENÍ VRHU
Dejte největší štěně na chvíli stranou, když se chystá první krmení, ať mají jeho sourozenci větší šanci se k misce také dostat a zpátky ho pusťte až později, když má každý u misky své místo. Stejně tak by v době krmení štěňat neměla být přítomna fena - i ona by byla daleko rychlejší než štěňata.
Během prvních několika týdnů života by štěňátko samozřejmě mělo vypadat jako kulička, ale pokud tak vypadá i kolem 13. týdne, uberte trošku na krmné dávce. Ve věku 3,5-4 měsíců pak opět mírně omezte krmnou dávku - rozhodně ne tak, aby štěně bylo hubené, ale abyste měli jistotu, že nebude tlusté. Pokud si nejste jisti, jak na tom se svou váhou je, poraďte se se svým veterinářem.
Kolem 6. měsíce, v závislosti na plemeni, dochází k růstovému sprintu a pejsek se stává dlouhým a hubeným. Ale nestrachujte se, do věku 1 roku jeho tělo vše dožene!


CO KRMIT
Kvalitní komerčně vyráběná krmiva pro štěňata jsou nejlepší. Dodávají mladému rostoucímu organismu vše, co potřebuje:energii, bílkoviny, vlákninu, vitamíny i minerály.Krmiva určená pro dospělé psy, nejsou vhodná pro štěňata, protože jejich nároky na skladbu potravy jsou jiné.
Ve věku od 3 do 20 týdnů je růst štěňat přímo astronomický a příjem potravy tomu musí odpovídat. Pokud jde o dávky krmiva a vy krmíte kvalitní komerční krmivo, držte se vždy dávkovacích tabulek, které jsou na obalech.
 

S laskavým svolením Veterinární kliniky NISA, Liberec

 

Venčení štěněte

Při mrazech větších, než je -5 C by se se štěňaty nemělo ven chodit vůbec - ani venčit. Venčení štěněte v opravdu mrazivých dnech se může nahradit tím, že dáme štěně vyprázdnit na noviny, savou podložku, psí záchod nebo do vany. Štěně prochladne daleko dříve než dospělý pes. To samé platí pro psy malých plemen tedy i naše dospělé čivavy.

Nelze nechat psa třeba čekat před obchodem nebo se zastavit a  povídat  si se známým ve velkých marazech - majitel nechápe, že pes, který žije stále v teplém bytě není adoptován na zimní počasí, jako psi, kteří žijí stále venku. Pak platí u veterináře za léčení dýchacích cest nebo močového ústrojí, nehledě na psího přítele, který trpí. Je nutné se v mrazech se psem stále pohybovat a také psovi pořídit pěkný obleček, který mu bude chránit hrudník, záda, klouby, ale i břicho, tedy spodek.

Před procházkou je také nutné psovi ošetřit tlapy - důkladně promazat - jak speciálními veterinárními balzámy (např. Winter Pad), vazelínou nebo indulonou. Na procházce je lépe, pokud to jde, se vyhýbat chemicky ošetřovaným chodníkům nebo cestám např. solí. Po návratu z procházky je nutné vždy psovi tlapy opláchnout a ošetřit. Na čivavu stačí nejmenší lavůrek a opláchnutí netrvá vůbec dlouho.

 

 

Jak cvičit s novorozeným štěnětem - Raná neurologická stimulace štěněte

img-Rana neurologická stimulace.pdf (1756599)

 

 

Odstavení štěňat - z článku Michaely Čermákové Pes přítel člověk 5/2014

 

Štěňata začínám přikrmovat v okamžiku, kdy se jim prořežou mléčné zuby, tedy někdy po třetím týdnu života, syrovým hovězím masem. V této době jsou mláďata divoce žijicích psovitých šelem také "přikrmována".  Kvalitní přední hovězí si dobře namelu, rozdělím na porce a dám na mrazák. Ze začátku dávám jednu polévkovou lžíci masa na den a štěně. Postupně se dávka každých 5 dnů zvyšuje až na 3 lžíce. Poprvé nechám malou porci masa štěně sát. Štěňata si velice rychle zvyknou a po týdnu již mohu přidávat granule, vhodné pro měsíc stará štěňata, které zalívám horkou vodou a mohu přidat rozemleté syrové hovězí přední maso. Kontroluji, aby se všechna štěňata přibližně stejně najedla. Přidávám také misku s vodou. Přibližně kolem šestého týdne se štěňata sama mohou odstavit. Záleží také, jak rychle je chceme odstavit a na matce, jestli je alespoň 1x denně nakrmí. Na odstavení štěňat nespěchám. Jsou u nás doma do 8 až 10 týdnů.