Blechy

 Váš nepřítel - blechy jsou tvrdým protivníkem. Za svůj život (6-12 měsíců) dokáže jeden pár vyprodukovat až 500 vajíček, ze kterých se během 1 až 5 týdnů mohou vyvinout dospělci schopni dalšího množení. Při likvidaci blech je nejdůležitější přerušit jejich vývojový cyklus, zlikvidovat všechny dospělce i vývojová stádia.

Dospělé blechy jsou relativně snadným terčem a speciální koupele, spreje, obojky obsahující insekticidní složky, je dovedou úspěšně likvidovat. Je ale třeba počítat s tím, že blecha denně naklade 3 až 18 vajíček a navíc střídá pobyt na zvířeti a v jeho pelechu s okolním prostředím. Proto je nejlepší při boji proti blechám používat prostředky, které buď vývojový cyklus přeruší a nebo na vašem zvířeti účinkují po delší dobu a ne jen jednorázově. Váš veterinární lékař vám může při výběru správných insekticidních prostředků poradit a navíc může zaručit, že tyto prostředky jsou testovány jak na účinnost tak na neškodnost vůči vám i vašemu čtyřnohému příteli.

 

Zdravotní problémy způsobené blechami

Alergie na bleší kousnutí - největší problém spojený s výskytem blech. Stačí pouze jediné bleší kousnutí, při kterém se do krve zvířete dostane „bleší slina" a může dojít k velmi těžké alergické reakci. Ta se projeví úporným škrábáním a neklidem zvířete. Častou komplikací jsou pak sekundární bakteriální infekce kůže spojené s vypadáváním srsti. Tato alergie se s věkem zhoršuje a neobejde se bez odborného ošetření. Přenos tasemnic dipylidium canis. Je uváděno že každá šestá blecha má ve své tělní dutině vajíčko tohoto parazita. Proto vždy když na svém zvířeti najdete blechy, nezapomeňte spolu s odblešením vašeho miláčka i odčervit. Také není pravda, že zvířecí blechy „nejdou na člověka" a proto vždy včas zabraňte tomu, aby se získané blechy na vašem zvířeti a ve vašem bytě pomnožily. A pamatujte! Preventivní ochrana proti blešímu zamoření je vždy levnější a z etického hlediska určitě správnější než následná léčba.

S laskavým svolením Veterinární kliniky NISA, Liberec